post

جشنواره بازی های رایانه ای هدایت

طی مصاحبه ای مهدی جعفری دبیر جشنواره بازی های رایانه ای هدایت ، توضیحات کاملی را در خصوص زمانبندی برنامه های این جشنواره اعلام کردند .

آقای جعفری اعلام کردند با توجه به استقبال دانش آموزان از این جشنواره و به منظور غنی سازی اوقات فراغت تابستان دانش آموزان ، طی توافقی با وزارت ارشاد و بنیاد ملی بازی های رایانه ای قرار بر این شد این جشنواره تا 15 شهریور ماه تمدید شود و علاقمندان نهایتاً تا این تاریخ آثار خود را به دبیرخانه ارسال نمایند .

وی در ادامه افزود : داوری آثار از 20 شهریور ماه آغاز و تا 20 مهرماه ادامه خواهد داشت . در پایان مهرماه نیز اسامی نفرات برگزیده بر روی سایت سازمان اعلام خواهد شد .

مراسم اختتامیه نیز با حضور مسئولین بازی های رایانه ای کشور در هفته دوم آبانماه مصادف با بسیج دانش آموزی برگزار خواهد شد .

آقای جعفری در ادامه جوایز جشنواره را نیز به این شرح اعلام کردند :

جوایز نفرات برتر در بخش انفرادی جشنواره و تولید بازی های بزرگ ، دوبعدی و موبایل شامل : تقدیر نامه ، تندیس ویژه جشنواره ، کنسول های بازی wii ، xbox ، پلی استیشن و جوایز گروه های برتر : نیم سکه و تمام سکه بهار آزادی به همراه تندیس و لوح تقدیر می باشد . در بخش های دیگر جشنواره نیز به نفرات برتر جوایز نفیسی اهداء خواهد شد .

آقای جعفری در پایان اضافه کردند : آثار برتر با همکاری مرکز حمایت از بازی های رایانه ای بسیج و معاونت سینمایی وزارت ارشاد مورد حمایت قرار خواهند گرفت .

علاقمندان به شرکت در این جشنواره می توانند جهت ثبت نام به سایت beest.ir مراجعه نمایند .

حمایت مجلس از تولید و عرضه بازی های رایانه ای

جواد آرین منش نایب رییس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مجلس از تولید و عرضه بازی‌های رایانه‌ای ارزشمند، جذاب و متنوع داخلی حمایت می کند، گفت: تعامل منطقی میان جامعه هنری و مجلس در ارتقای امورفرهنگی اساسی است.

این عضو کمیسیون فرهنگی مجلس در گفت وگو با کمیته اطلاع رسانی نخستین جشنواره و نمایشگاه بازی های رایانه ای تهران ، افزود: برپایی جشنواره بازی های رایانه ای با هدف گذاری مناسب ، می تواند مقدمه ای برای رشد و ارتقا سطح بازی های رایانه ای باشد

آرین منش با بیان اینکه حضور دبیرخانه ای فعال برای پیگیری اهداف جشنواره بازی های رایانه ای می تواند این رویداد را دردستیابی به اهدافش که جریان سازی برای تولید بازی است ، کمک کند، افزود: جشنواره بازی های رایانه ای با بهره گیری از یک دبیرخانه فعال و دائمی، امکان ارزیابی خروجی های این جشنواره را خواهد داشت.

نایب رییس کمیسیون فرهنگی مجلس ، ادامه داد : بازی های رایانه ای با توجه به جایگاهی بسیار مهمی که در میان نسل جوان و نوجوان دارد، می تواند زمینه ای ارزشمند برای ارتقای سطح فرهنگی و آموزشی نسل کودک و نوجوان باشد.

این نماینده مجلس شورای اسلامی، با یادآوری اینکه کشور ما در مقایسه با سایر کشورها، دیرتر وارد عرصه بازی های رایانه ای شده است، ادامه داد: در سال های اخیر، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و بنیاد ملی بازی های رایانه ای با توجه به وظایف ذاتی خود ، گام های بسیار خوبی را در زمینه تولید ، عرضه و برنامه های حمایتی در این عرصه برداشته است اما باید توجه داشت برای رسیدن به وضعیت مطلوب هنوز فاصله بسیاری در پیش داریم.

آرین منش، تاسیس بنیاد ملی بازی های رایانه ای را گام مثبت و ارزشمندی در جهت ورود به عرصه بازی های رایانه ای عنوان کرد و بر افزایش تولیدات و ارتقای سطح تکنیکی بازی های بومی تاکید کرد.

وی در عین حال گسترش فرهنگ استفاده از رایانه در کشور را مثبت ارزیابی کرد و ادامه داد: باید بتوانیم از ظرفیت به وجود آمده با ارایه تولیدات جذاب و متنوع استفاده کنیم و خوراک مخاطب را به شکل درستی تامین نماییم.

نایب رییس کمیسیون فرهنگی مجلس، حمایت از تولیدکنندگان فارغ از جنبه های سرمایه ای درانتخاب موضوع و استفاده از مضامین جذاب را از وظایف بنیاد ملی بازی های رایانه ای عنوان کرد و گفت: حضور مستمر و پررنگ تولید کنندگان و دست اندرکاران این عرصه در مجامع بین المللی در ارتقای تکنیکی تولیدات بسیار موثر است .

این نماینده مجلس با بیان اینکه جذابیت شرط لازم یک بازی رایانه ای خوب است اما شرط کافی نیست، افزود: شرط کافی یک بازی رایانه مناسب و مفید، برخورداری از محتوای مناسب است.

آرین منش ادامه داد: در کشور بازی هایی که تولید می شوند جاذبه ومحتوای خوبی دارند و اما کمتر بازی رایانه ایی یافت می شود که این دو خصوصیت را یک جا داشته باشد.

نایب رییس کمیسیون فرهنگی مجلس تصریح کرد: نکته دیگر در عرصه بازی های رایانه ای این است که اغلب والدین، هیچ اشرافی به بازی ها ندارند. در حالی که در خارج از کشور، به دلیل قیمت بالای بازی ها، این محصولات توسط والدین تهیه می شود.

نماینده مجلس شورای اسلامی گفت: برای تولید بازی های جذاب باید در نگارش آن از هنرمندان و افرادی که با ادبیات ، تاریخ و فرهنگ کشور آشنایی کامل دارند، بهره جست.

آرین منش ، سرمایه گذاری هنرمندان، تهیه کنندگان و سینماگران در عرصه بازی را ضروری خواند وتصریح کرد: اگرقشرهنرمند کشوردراین حوزه سرمایه گذاری کنند، همان طور که سلیقه جامعه درزمینه سینما ارتقا یافته درعرصه بازی های رایانه ای نیز متمایل به تولیدات داخلی خواهد شد.

برپایی پاتوق‌های فرهنگی بازی سازان

پاتوق‌های فرهنگی و فنی بازی سازی به منظور تعامل بازی سازان و افزایش علمی و فنی و فرهنگی بازی های رایانه ای ایرانی در بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای برپا خواهد شد.

به گزارش معاونت ارتباطات و بین الملل بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای، محمد بیطرف، قائم مقام این بنیاد در جمع تولید کنندگان بازی‌های رایانه‌ای شنبه 2 مرداد ماه جاری با اعلام این خبر گفت: پاتوق‌های فرهنگی و فنی در محیطی صمیمی و دوستانه و به منظور تعامل بازی سازان با سایر اصناف فنی و هنری برگزار می‌شود.

وی با اشاره به ضرورت برگزاری چنین پاتوق‌هایی خاطر نشان کرد: صنعت بازی سازی در کشور بسیار جوان است و به همین دلیل بازی سازان و اصناف دست اندر کار در این عرصه با تعامل و تبادل تجربه می‌توانند به ارتقاء بازی سازی در کشور کمک شایانی کنند.

بیطرف ضمن اعلام حمایت بنیاد از این پاتوق‌ها افزود: پاتوق‌های فرهنگی و فنی از این پس به صورت ماهیانه در محل بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای و به همت معاونت تولید و معاونت فرهنگی این بنیاد با موضوعاتی مشخص برگزار خواهند شد.

قائم مقام بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای همچنین اظهار داشت: یکی از اقداماتی که این بنیاد به شکل جدی آن را پیگیری می‌کند، ایجاد و تشکیل کنسرسیوم بازی‌های رایانه‌ای است که با هدف جذب سرمایه‌های دولتی برای این عرصه، شکل خواهد گرفت.

بیطرف افزایش مخاطبان بازی های رایانه ای ایرانی ، حضور موفق در جوامع و نمایشگاه های جهانی، ارتقای کیفی بازی های رایانه ای را از شاخصه های پیشرفت این هنر – صنعت در داخل کشور دانست و افزود : رمز ماندگاری در عرصه تولید روحیه انتقادپذیری است و تولیدکنندگان همواره باید از انتقادات مخاطبان استقبال کنند تا بتوانند گام های رو به جلو بردارند.

وی همچنین با اشاره به بودجه اندک بنیاد ملی بازی های رایانه ای ، سرمایه گذاری در این حوزه را ضروری دانست و گفت : در سال گذشته ما با توجه به میزان استقبال کنندگان تقاضای هشت میلیارد تومان بودجه برای بنیاد ملی بازی های رایانه ای را داشتیم که متاسفانه از این مقدار تنها یک میلیارد و ششصد میلیون تومان اعتبار به بنیاد اختصاص داده شد ، البته با مساعدت مسئولان امیدواریم این بودجه در سال جاری افزایش چشمگیری داشته باشد چرا که چنین اعتباری به هیچ وجه پاسخگوی چرخه تولید بازی های ایرانی نیست.

بیطرف حضور کارشناسان فنی بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای را فرصت بسیار ارزشمندی برای تعامل بازی سازان دانست و افزود : در سال جاری اقدامات جدیدی برای تولید محتوی برای بازی سازان داخلی آغاز شد تا بازی سازان در این بخش هم نقایص و کمبودهای خود را جبران کنند.

وی همچنین با اشاره به برگزاری نخستین جشنواره و نمایشگاه بازی‌های رایانه‌ای تهران اظهار داشت: برگزاری این نمایشگاه توسط بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای یک رویداد بسیار مهم برای عرصه بازی‌های رایانه‌ای تلقی می‌شود و امیدواریم تولید کنندگان بتوانند از ظرفیت‌های موجود در این جشنواره و نمایشگاه استفاده مطلوبی کنند.

همچنین در این جلسه محمد مهدی بهفر راد معاون تولید و مهدی زنگنه کارشناس فرهنگی بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای برنامه‌های پاتوق‌های فرهنگی را تشریح کردند.

در پایان این جلسه نیز تولیدکنندگان حاضر با ارائه نقطه نظراتی درباره این پاتوق‌ها، به بحث و بررسی درباره وضعیت بازی‌های رایانه‌ای ایرانی پرداختند.

برگزاری نخستین جشنواره و نمایشگاه بین المللی بازی های رایانه‏ ای

دبيرخانه نخستين جشنواره و نمايشگاه بين المللي تهران در سال همت مضاعف و كار مضاعف از بازي‌سازان، هنرمندان، سينماگران و نخبگان علمي كشور براي حضور در اين جشنواره دعوت كرد.
به گزارش معاونت ارتباطات و بين المللي بنياد ملي بازي‌هاي رايانه‌اي، دبيرخانه اين جشنواره ضمن دعوت از بازي‌سازان داخلي، خواستار حضور و مشاركت جوانان مستعد و نخبگان علمي در نخستين جشنواره و نمايشگاه بين المللي بازي‌هاي رايانه‌اي تهران شد.
براساس اين فراخوان بازي سازان داخلي مي‌توانند در دو بخش اصلي شامل مسابقه بازي‌هاي بزرگ، بازي‌هاي بر خط(online)، بازي‌هاي موبايل، بازي‌هاي كوچك(indie) و در دو بخش جنبي شامل مسابقه طراحي كاراكتر، مسابقه بازي نامه نويسي، مسابقه بازي‌هاي تغيير يافته(mod)و مسابقه بازي‌هاي فلش با يكديگر به رقابت بپردازند.
مهلت ارسال اين آثار تا 31 مرداد ماه سال جاري تعيين شده است. علاقه‌مندان براي حضور در اين جشنواره و اطلاع از ضوابط و مقررات شركت در بخش هاي مختلف اين جشنواره مي‌توانند به نشاني الكترونيك نخستين جشنواره بازي‌هاي رايانه‌اي www.irgf.ir مراجعه و يا با مشاره تلفن دبيرخانه اين جشنواره 88310222 تماس بگيرند.
نخستين جشنواره و نمايشگاه بين المللي بازي‌هاي رايانه‌اي تهران شهرويور ماه سال جاري با هدف‌ ترويج مباني فرهنگي و هويت اسلامي- ايراني از طريق اين صنعت با نگاه ويژه به كودكان و نوجوانان، شناخت و حمايت از ظرفيت و استعدادهاي موجود اين صنعت در كشور با رويكرد بومي‌سازي و تقويت توليدات داخلي، ايجاد فضاي رقابت علمي، فني، فرهنگي و هنري ميان دست‌اندركاران فعال در صنعت بازي‌هاي رايانه‌اي به منظور ارتقاء و رشد كمي و كيفي اين صنعت و ايجاد زمينه براي رشد و شكوفايي خلاقيت‌هاي جوانان در صنعت سرگرمي و بازي اواخر شهريور ماه سال جاري توسط بنياد ملي بازي‌هاي رايانه‌اي معاونت سينمايي و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي در تهران برگزار خواهد شد.