post

نخستین جشنواره بازی‌های رایانه‌ای تهران برگزار می‌شود

به گزارش خبرنگار اعزامی فارس به دبی، «بهروز مینایی» رىیس بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای امروز به عنوان اولین سخنران در کنفرانس‌های حاشیه چهارمین نمایشگاه بازی‌های رایانه‌ای خاورمیانه جهت‌گیری صنعت گیم ایران و مساىل و چالش‌های پیش روی این صنعت نوپا بر منطقه را مورد بحث و بررسی قرار داد.

مینایی در ابتدای سخنان خود با اشاره به نظام ارزش‌گذاری اسرا (ESRA) که توسط کارشناسان جامعه‌شناس و روانشناس برای درجه‌بندی بازی‌های رایانه‌ای در ایران تدوین شده اشاره کرد و آن را مدل خوبی برای استفاده در منطقه دانست. مدلی که باید در سال‌های آینده کامل‌تر و کاربردی‌تر نیز شود.

نظام ارزش‌گذاری اسرا بنا بر توضیحات رىیس بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای قرار است نگرانی‌های موجود درباره انبوه بازی‌های رایانه‌ای بازار ایران و منطقه را با ىسته‌بندی سنی مخاطبان کاهش دهد. نگرانی‌هایی از قبیل خشونت، برهنگی افسردگی و محتوای ضد مذهبی و ضد اجتماعی برخی بازی‌ها.

با این همه طبق گفته مینایی، مهمترین آسیب روند عمومی گیم‌ها بر جهان، معرفی مسلمانان به عنوان تروریست است. تصویری که با بازی‌های پرفروش مانند Generals ،The Line و Battle Field 3 در حال گسترش است.

وی در انتها چند دمو از این بازی‌ها که در آن شهرهایی چون تهران با حمله نیروهای امریکایی مواجه می‌شوند، برای حضار در جلسه به نمایش گذاشت.

 

بنابر این گزارش، بر اساس گفته رىیس بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای در حال حاضر در ایران 60 استودیوی فعال ساخت گیم وجود دارد که تا کنون 90 بازی رایانه‌ای به بازار ایران و جهان عرضه کرده‌اند.

وی مهم‌ترین چالش‌های پیش روی صنعت ساخت گیم در ایران را بازار نامتعاىل عدم حضور جدی ناشران گیم و نیز تحریم‌های بین‌المللی دانست و جهت‌گیری تولیدات ایرانی در چند سال آینده را در حوزه بازی‌های موبایل و بازی‌های اجتماعی دانست.

 

بهروز مینایی که سخنرانی خود را به زبان انگلیسی برای حضار ارایه می‌کرد، در پایان سخنانش چند خبر نیز برای حضار اعلام کرد.

تاسیس نخستین انستیتوی ساخت گیم با حضور بیش از 200 هنرجو، اضافه شدن رشته‌های مربوط به طراحی و ساخت گیم در مقطع فوق لیسانس و نیز برگزاری اولین دوره از فستیوال بازی‌های رایانه‌ای تهران در تابستان سال آینده ( جولای 2012) مهم‌ترین این خبرها بود.

post

حضور بازی سازان ایرانی در نمایشگاه بین المللی بازی‌های رایانه‌ای خاورمیانه

با حمایت بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای، بازی سازان ایرانی، امسال در چهارمین دوره از نمایشگاه بازی‌های رایانه‌ای خاورمیانه Dubai World Game expo 2011  که در امارات متحده عربی برگزار می‌شود، شرکت خواهند کرد.

حضور بازی سازان ایرانی در نمایشگاه بین المللی بازی‌های رایانه‌ای خاورمیانه

حضور بازی سازان ایرانی در نمایشگاه بین المللی بازی‌های رایانه‌ای خاورمیانه

به گزارش معاونت ارتباطات و بین الملل بنیاد ملی بازی های رایانه ای، این نمایشگاه که از 9 تا 12 آذر ماه سال جاری در دبی برگزار می شود، شناخته شده ترین نمایشگاه بین المللی خاورمیانه در زمینه هنر- صنعت بازی های رایانه ای در منطقه خاور میانه محسوب می شود.
سال گذشته بنیاد ملی بازی های رایانه ای با حمایت و معرفی محصولات 12 شرکت بازی ساز در این نمایشگاه حضور یافت و موفق شد جایگاه ویژه ای را در میان کشورهای منطقه از آن خود کند.
همچنین امسال نیز در ادامه حمایت های بنیاد از تولیدات داخلی، 14 شرکت بازی ساز با ارائه 15 بازی در این نمایشگاه حضور خواهند داشت.
شرکت «خانه رویا گران نرم افزار» با بازی صنعت نفت، «پردازش افزار پژواک» با بازی فریاد آزادی،«پژوهش توسعه آریا» با بازی شبان، نوآوران دنیای پارسیان با بازی سرعت بیشتر، «کوثرنگار رایانه» با تکنولوژی بازی های حرکتی،«کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان» با بازی موش و مار، «عصربازی پارس» با بازی چریک، «چشمه رنگین هنر» با بازی هفت خانک، « یارا» با بازی مزرعه رویایی، «اریکه طراحان پاسارگاد» با بازی «سرزمین دایناسورها»، فن آوری اطلاعات توسعه سامان با بازی های کینگز اِرا و تادلند، «پویا نیک پرداز» با بازی نوب اسپرت، «آروین تک» با بازی شتاب در شهر و «تبیان» از شرکت های حاضر در این دوره از نمایشگاه Dubai World Game expo 2011 هستند.
لازم به ذکر است جمهوری اسلامی ایران هم اکنون به عنوان مهمترین تولید کننده سطح منطقه در این نمایشگاه شناخته می‌شود و بازی سازان ایرانی نیز از مهمترین شرکت کنندگان این نمایشگاه به شمار می آیند.

post

انستیتو ملی بازی سازی بنیاد ملی بازی‌ های رایانه‌ ای آغاز به کار کرد

انستیتو ملی بازی سازی با شروع اولین دوره کلاس های آموزش بازی سازی از روز شنبه 28 آبان ماه، کار خود را آغازکرد.

انستیتو ملی بازی سازی

انستیتو ملی بازی سازی

به گزارش معاونت ارتباطات بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای، اولین دوره کلاس های انستیتو ملی بازی سازی به آموزش هنرجویان در رشته های: برنامه نویسی بازی های رایانه ای با استفاده از موتورهای آماده، طراحی بازی، اصول هنر دوبعدی در بازی های رایانه ای و اصول هنر سه بعدی در بازی های رایانه ای اختصاص دارد. این دوره آموزشی اواسط بهمن سال جاری به پایان خواهد رسید.

بهره گیری از اساتید مجرب و با سابقه در زمینه تولید بازی های رایانه ای، دسترسی به کتابخانه تخصصی، فضای آموزشی مناسب، کلاس های مجهز به فناوری های روز و برنامه ریزی دقیق آموزشی براساس آخرین متدهای بین المللی در زمینه ساخت بازی از ویژگی های کلاس های آموزشی این انستیتو است.

لازم به ذکر است که دوره بعدی این کلاس ها اوائل سال آینده برگزار خواهد شد.

 

 

post

حضور بازی سازان ایرانی در 4 نمایشگاه خارجی

بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای به نمایندگی از جمهوری اسلامی ایران در 4 نمایشگاه بازی‌های رایانه‌ای بین المللی در خارج از ایران حضور خواهد داشت.

محمد بیطرف قائم مقام بنیاد ملی بازی های رایانه ای

محمد بیطرف قائم مقام بنیاد ملی بازی های رایانه ای

به گزارش معاونت ارتباطات و بین الملل بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای، محمد بیطرف قائم مقام این بنیاد با اعلام این خبر گفت: بازی سازان جمهوری اسلامی ایران در 4 نمایشگاه مطرح خارجی که در کشورهای:کره جنوبی، امارت متحده عربی، فرانسه و هنگ کنگ برگزار می‌شود، با حمایت بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای حضور خواهند داشت.

وی افزود: بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای در نمایشگاه‌ GStar  2011 که از 19 الی 22 آبان ماه در کره جنوبی برگزار می شود، نمایشگاه Dubai Game Expo 2011 که از 9 الی 12 آذر ماه در دبی برگزار می شود، نمایشگاه Game Connection 2011 که از 15 الی 17 آذر ماه در فرانسه برگزار می شود و نمایشگاه Asia Game Show 2011 که از 2 الی 5 دی ماه سال جاری در هنگ کنگ برگزار می شود، شرکت خواهند کرد.

قائم مقام بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای هدف از این حضور را تعامل با صنعت بازی سازی جهان و ایجاد زمینه‌های حضور بازی‌های ایرانی در بازارهای خارجی عنوان کرد و اظهار داشت: امروز قطعاً جمهوری اسلامی ایران در عرصه بازی سازی قدرت اول منطقه است و تلاش دست اندرکاران در این بنیاد و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، ارتقای این هنر – صنعت و ارائه دستاوردهای داخلی به کشورهای دیگر است.

لازم به یاد آوری است بازی‌های رایانه‌ای ایرانی تا کنون در نمایشگاه‌های بازی‌های رایانه‌ای اروپا مورد ستایش رسانه‌ها و دست اندرکاران بازی‌های رایانه‌ای جهان قرار گرفته اند.

post

ورود بازی‌های رایانه‌ای به دانشگاه/ راه‌اندازی فوق لیسانس بازی‌سازی

رئیس بنیاد ملی بازیهای رایانه ای از مذاکره با وزارت علوم تحقیقات و فناوری برای راه اندازی مقطع کارشناسی ارشد رشته تولید و طراحی بازیهای رایانه ای در کشور خبر داد و گفت: حداکثر این رشته تحصیلی تا سال 92 در دانشگاههای کشور راه اندازی خواهد شد.
بهروز مینایی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به برنامه های بنیاد ملی بازیهای رایانه ای برای توسعه زیرساختهای آموزشی بازی سازی در کشور از راه اندازی انیستیتو ملی بازی سازی رایانه ای خبر داد و گفت: این موسسه آموزشی هم اکنون با ثبت نام اولیه از 700 علاقه مند آموزش و بستر ساخت بازی های رایانه ای در کشور را آغاز کرده و درنظر دارد در ترم بندی های خود طیف های 250  و 300 نفره را به صورت حرفه ای آموزش دهد.

راه‌اندازی فوق لیسانس بازی‌سازی

راه‌اندازی فوق لیسانس بازی‌سازی

وی با بیان اینکه هم اکنون چهار دپارتمان برنامه نویسی فنی، کارگردانی هنری ، طراحی بازی و موسیقی گیم در این موسسه فعال بوده و اساتید آن نیز جذب شده است، اضافه کرد: متن دروس برای آموزش نیز آماده است و به زودی فعالیت این موسسه آغاز خواهد شد.
مینایی با اشاره به اینکه موسسه ملی بازی سازی رایانه ای با بنیاد ملی بازیهای رایانه ای و بخش خصوصی راه اندازی شده است، در مورد صدور گواهی آموزشی این موسسه تاکید کرد که با دانشگاهها و به ویژه دانشگاه جامع علمی کاربردی در حال مذاکره هستیم.
رئیس بنیاد ملی بازیهای رایانه ای با تاکید بر اینکه به صورت موازی بحث بازی سازی را در دانشگاهها نیز پیگیری می کنیم، از ایجاد و اجرای سه واحد بازی سازی در مقطع کارشناسی رشته کامپیوتر در چند دانشگاه کشور خبر داد.
وی با بیان اینکه سه واحد بازی سازی اختیاری هم اکنون برای دانشجویان رشته کامپیوتر دانشگاههای علم و صنعت، صنعتی شریف و دانشگاه کاشان ارائه می شود، افزود: ارائه این سه واحد تحصیلی احتیاج به مصوبه خاصی ندارد و همه دانشگاهها می توانند در کنار بحث گرافیک و طراحی، بحث بازی سازی را هم به دانشجویان علاقه مند ارائه دهند.
مینایی با تاکید براینکه عرضه سه واحد تحصیلی بازی سازی در مقطع کارشناسی تنها برای ترویج این صنعت در دانشگاهها در دستور کار قرار گرفته است، خاطرنشان کرد: هدف اصلی بنیاد ملی بازیهای رایانه ای راه اندازی رشته تولید گیم و طراحی بازیهای رایانه ای در مقطع کارشناسی ارشد است که مذاکرات آن با وزارت علوم تحقیقات و فناوری در حال انجام است و این وزارتخانه از این طرح استقبال کرده است.
وی با بیان اینکه این رشته حتی می تواند به صورت بین رشته ای میان رشته های کامپیوتر و هنر راه اندازی شود، ادامه داد: یعنی بخش کارگردانی هنری آن در دانشگاه هنر و ابعاد برنامه نویسی و طراحی و تولید آن در دانشگاههای کامپیوتر راه اندازی شود.
مینایی تصریح کرد: هم اکنون عناوین درسی این رشته تحصیلی به وزارت علوم تحقیقات و فناوری تحویل شده که در حال بررسی است و پیش بینی می شود که این رشته در مقطع کارشناسی ارشد تا پایان سال 91 و در نهایت تا سال 92 در دانشگاههای کشور راه اندازی شود.

post

صدور مجوز تولید 8 بازی رایانه‌ای

8 بازی رایانه‌ای جدید از شورای صدور پروانه ساخت بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای، مجوز تولید گرفت.

بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای

بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای

به گزارش معاونت ارتباطات و امور بین الملل بنیاد ملی بازی های رایانه ای ،« مزرعه رویایی» از شرکت فناوری نوآوران الکترونیک یارا و نوشته روشنک عباسی با موضوع اجتماعی – تخیلی و در سبک مدیریت، « بَن بِن بُن 1» از شرکت نهال شورانگیز نوشته بسیم ممتازی با موضوع آموزشی/کودکان برای کودکان و نوجوانان، « مرگ زمین» نوشته امید طاهری با موضوع علمی – تخیلی در سبک اکشن سوم شخص، « عملیات انهدام 2: نبرد خرمشهر» از شرکت رسانه گستر بنیسی و نوشته حبیب داستانی با موضوع دفاع مقدس در سبک اکشن اول شخص،«اَکسیمان» به نویسندگی بابک وطن دوست و با موضوع علمی – تخیلی در سبک اکشن سوم شخص ، «ماجراهای مپل» از شرکت یگانه افزار پویا و نوشته وهاب احمدوند با موضوع کودکان در سبک سکوبازی ،«تکاوران: حماسه کویر» به نویسندگی عباس بویری ده شیخ و با موضوع سیاسی – ارزشی در سبک اکشن اول شخص، «آموزشی تفریحی نوپا » به نویسندگی پویان عرب با موضوع کودکان/آموزشی در سبک کودکان، بازی هایی هستند که از این شورا پروانه تولید گرفته اند.
لازم به ذکر است که این پروانه صرفا به منزله تأیید اولیه ساخت بازی بوده و دال بر تأیید توانایی متقاضی در تولید محصول نیست. همچنین پس از تولید، اخذ پروانه مالکیت و مجوز انتشار الزامی است.
متقاضیان دریافت پروانه تولید « بازی های رایانه ای » می توانند به وب سایت معاونت نظارت و ارزشیابی بنیاد ملی بازی های رایانه ای به نشانی www.ebaziorg.org مراجعه و نسبت به دریافت و تکمیل فرم های مربوطه اقدام نمایند

post

آخرین تصاویر از بازی جدید استودیو بازی سازی سورنا – بازی راش