نمایش نتایج: از 1 به 2 از 2

موضوع: مشکل فیزیک در حرکت و چرخش و برخورد

1. Top | #1

عنوان کاربر
    شماره عضویت
    1286
    تشکر شده 8 بار در 5 ارسال

Soal مشکل فیزیک در حرکت و چرخش و برخورد

سلام و خسته نباشید

مشکلی با فیزیک داشتم
    تصور کنید یک توپ در سطح مسطحی در حال حرکته و یک چرخشی داره (به سمت چپ یا راست). این توپ به مانعی با زاویه 90 درجه مسطح برخورد می کنه و برمیگرده و اون چرخشی که داره باید روی برگشت تاثیر داشته باشه که باعث می شه توپ به سمت چپ یا راست متمایل بشه.

من از متریال فیزیک روی توپ و مانع استفاده کردم. روی شرایط مختلفی امتحان کردم اما هیچ کدوم تاثیر مناسب و قطعی نمیده یعنی بعضی مواقع درست عمل می کنه اما اکثرا به مانع می خوره برگشتش روی همون مستقیم یا 180 درجه هست و با توجه به چرخش تمایل به چپ و راست پیدا نمی کنه

نکته: چرخش به سمت عقب و جلو ظاهرا درست عمل میکنه

اگه راه حلی دارید ممنون می شم راهنماییم کنید.

ممنون
    ویرایش توسط darkjoker : 12-02-2019 در ساعت 09:02 PM

2. Top | #2

عنوان کاربر
    شماره عضویت
    8076
    تشکر شده 80 بار در 64 ارسال
    من دقیق متوجه نشدم شرایط چجوریه، یه عکسی چیزی بذاری بهتر میشه فهمید.

ولی در کل برای فیزیک طبیعی توی یونیتی چند تا چیز باید رعایت بشه. اون Physics Material که به توپ میدی گزینه هاش خیلی مهمه. Dynamic Friction و Static Friction همون اصطکاک جنبشی و ایستایی هستن که مقدارشون مستقیما با گزینه Friction Combine در ارتباطه. اگر روی Average باشه میاد میانگین دو تا جسمی که به هم خوردن رو درنظر میگیره بنابراین اگر جسم دومت Material نداشته باشه یعنی اصطکاک توپ نصف حساب میشه چون دومی صفر در نظر گرفته میشه. روی Bounciness هم همینطور، میزان پرش توپ وقتی به جسم دیگه ای برخورد می کنه، اگر Bounce Combine روی Average باشه دوباره نصف میشه. اگر نمیخوای رو بقیه اجسامت Material بذاری میتونی روی توپ این گزینه رو بذاری روی Maximum که فقط برای توپ رو حساب کنه.

نکته دیگه هم تنظیمات روی Rigidbody هست. Mass یه جورایی میشه وزن جسم در نظر گرفتش (یا جرم)، مقدار نیرویی که باید وارد بشه به این جسم تا حرکت کنه با زیاد شدن Mass زیاد میشه. Drag و Angular Drag هم یه جورایی نیروی مقاومت هوا در نظر بگیر. که اگر صفر باشن هیچوقت جسم وانمیسته انگار توی خلأ داره حرکت می کنه.

بنابراین تو مثال شما برای اینکه برخورد دو تا جسم به هم طبیعی باشه Bounciness روی توپ رو مثلا بذار روی 0.75 و مقادیر Friction رو کم کن، در حد 0.3 یا 0.4 و گزینه های Combine هم روی Maximum، مقدار Mass توپ دیگه به نیاز خودت کم و زیادش کن. هرچی عدد کوچیکتر بذاری توپت بیشتر شبیه شیطونک میشه.

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

بازدید کنندگانی که با جست و جو این صفحه را مشاهده کرده اند:

Nobody landed on this page from a search engine, yet!

کلمات کلیدی این موضوع